Novinky

Square dance je tanec, jehož domovem je Amerika, nicméně jeho tanečníky najdeme také v Evropě a dokonce i v České republice. Jeho kouzlo, nevšednost a originalita tkví v tom, že tanečníci tancují tak, jak jim caller (vyvolávač) napovídá. Do rytmu vyvolá konkrétní figuru a tanečníci ji okamžitě provádějí.

Tanec square dance se těší oblibě zejména v Americe


Jednotlivé taneční figury jsou rozděleny do několika tanečních úrovní. Pakliže tanečník zvládá figury z dané taneční úrovně, může si bez potíží square dance zatančit v jakémkoliv square dance tanečním klubu či akci na světě. Neznalost tamního jazyka jej vůbec nemusí limitovat.

 

Základy moderního square dance formoval již ve 30. letech minulého století Lloyd Shaw z USA, který figury tradičních amerických lidových tanců sesbíral na jednu kopu. Od 70. let minulého století má square dance svou organizaci, která jej podporuje a standardizuje. Jde o International Association of Square Dance Callers. Stránky české asociace najdete zde: http://cscta.square.cz/

 

Do Evropy se tento country tanec dostal na sklonku války spolu s americkými vojáky a v Československu se ve větší míře objevil až koncem 80. let. Nyní již čítáme několik desítek tanečních klubů po celé republice.

 

Jistě si vybavíte, že jste se s tímto tancem již setkali. Pokud ne v našich končinách, pak zcela jistě v některém z filmů či seriálů, neboť za Velkou louží jde o národní kulturní tradici. Taneční figury může caller volit naprosto libovolně a každý tanec tak může mít jinou podobu, zatímco s takovou polkou moc figur nevymyslíte a tancujete víceméně pořád stejně... Caller je tahounem veškeré zábavy a jeho dovednosti dokážou výrazně ovlivnit zdárný průběh večera.

 

Díky dlouhodobějšímu vývoji přešel square dance do převážně klubové podob, neboť ta je nejsnazší na organizaci a zajištění dostatečného počtu tanečníků. V Americe se schází na klubovém večeru i stovka lidí každý týden. Lidé si přicházejí odpočinout, pobavit se s přáteli a strávit volný čas inteligentní pohybovou zábavou. Square dance se tak stává pro tanečníka společenskou událostí. Na této zábavě je zajímavé, že tanec svede dohromady tanečníky různého věku a různého založení a mnozí z nich v tomto "novém světě" nacházejí uplatnění své osobní identity, které dříve ve společnosti nenacházeli.

 

Historie square a round dancingu v České a Slovenské republice

V České republice a na Slovensku mají country hudba a country tance dlouhou tradici mnoha desetiletí. Už před druhou světovou válkou se velké množství našich známých i neznámých autorů pokoušelo skládat vlastní písně. Jako inspirace jim tehdy sloužily populární americké country melodie. Díky tomu, že se stále více a více hudebních skupin a písničkářů nechalo ovlivnit tímto stylem hudby, je u nás současné době folk a country hudba velmi populární.

Současně s rozvojem country hudby vznikaly skupiny lidí, které se s většími nebo menšími úspěchy snažily tančit a mezi veřejností propagovat country tance. Jednotlivé tance se hledaly ve starých příručkách, případně dovážely ze zahraničí, mnoho tanečníků vymýšlelo i vlastní figury. Tehdy se tancovalo to, čemu se dnes v zahraničí říká Old Time Style. V druhé polovině osmdesátých let už u nás existovalo několik desítek country tanečních skupin. Zajímavé je, že už v této době se k nám na kazetách dostaly nahrávky některých square-dancingových singing-callů (například Rosalie's Boat a All My Roads). Nikdo však tehdy nedokázal rozlišit rozdíl mezi Old Time Style a moderním Square Dance (dále jen SD). Oči tehdy všem otevřela skupina Caramella se svým šéfem Jiřím "Jeffem" Vašákem, která první získala učebnici moderního SD a v létě 1988 podnikla cestu do Mnichova ke klubu Dip-n-Divers. Společně se svým callerem Tonim Sedlmayrem pak na jaře 1989 Dip-n-Divers přijeli do Prahy, aby oplatili návštěvu a podpořili snahu Caramelly učit se SD. Na začátku dalšího roku, 17. ledna 1990, pak v Mnichově dostalo 25 tanečníků z Caramelly právě od Toniho svoji první graduaci. Přestože v tomto období navštívily Československo i další kluby, patří obzvláště Dip-n-Divers za jejich práci, zcela ve smyslu myšlenky "přátelství a zábava", náš velký dík.

 

Poté, co Caramella zvládla Mainstream, začala představovat SD i ostatním tanečním country skupinám. Prvním SD callerem u nás se stal Jiří "Jeff" Vašák, druhým byl další člen Caramelly, Vláďa Bartoň. Už od podzimu roku 1988 se v tanečním kurzu Caramelly začala objevovat skupina lidí, zárodek pozdějšího M-Separate. Na country bále na podzim 1989 dostali od Jeffa mainstreamovou graduaci tanečníci ze dvou klubů - M-Separate Praha a Petronella Bratislava. Square dance se mezi country kluby šířil dál. Z iniciativy Jirky "Jeffa" Vašáka byla 1. září 1990 založena klubová asociace - CSAS (ještě předtím, v květnu 1990, začal rovněž z Jeffovy iniciativy vycházet ZOOM, bulletin československého square dancingu, který pak v roce 1991 převzal Jirka Rogalewicz). Smyslem CSAS bylo prezentovat square dancing u nás a podporovat nově vznikající kluby. Jeff pracoval jako prezident jeden rok, po něm byl zvolen do funkce Vlado Grežo z Petronelly Bratislava. Ten však na tuto práci neměl čas, a za jeho působení klubová asociace po několika letech zanikla.

 

Už v období zániku klubové asociace diskutovali mnozí lidé u nás o tom, zda má klubová asociace smysl. V posledních několika letech se objevuje hodně hlasů, které říkají, že ano. Kromě CSCTA by zde byl další subjekt, který by u nás propagoval SD. Bohužel se však až do současné doby neobjevil mezi prezidenty klubů v České a Slovenské republice nikdo, kdo by tuto myšlenku dokázal zrealizovat.

 

Z prvního období stojí za zmínku alespoň tři akce. V roce 1990 zorganizovala Petronella a Vlado Grežo tzv. Guinnessův country bál, který při pokusu udělat světový rekord v množství tanečníků tancujících ve stejnou chvíli na jednoho živého callera bohatě využil tehdejší rozhlasové vysílání. Pokus probíhal současně na 36 tanečních akcích ve 33 městech. Na konci května v roce 1991 zorganizovala klubová asociace společně s Caramellou na pražském Žofíně akci nazvanou Prague's Calling. Přijelo na ni 250 našich a 250 zahraničních účastníků. Vedle callerů a cuerů z Německa a USA se představilo také sedm domácích účastníků. Ve své době to byla největší akce u nás. Do třetice je nutné se zmínit o Summer Jamboree, které v roce 1992 zorganizovali M-Separate a které se pro mnohé zahraniční účastníky stalo dodnes nezapomenutelnou akcí. K úspěchu této akce přispělo také více než 1700 tanečníků. Jejich počet se pak na dlouhou dobu stal rekordní účastí na evropském Jamboree.


square dance
square dance


« ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ

Nevíte kam na dovolenou? Nabídka destinací pro rok 2014 je tu pro vás! Nejlevnější dovolená na trhu.

 

Hudební nástroje - Alexim

Kytary, klávesy,zesilovače, servis kytar, mikrofony, EMG, L.R.Baggs

 

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!